Światowy Dzień Ziemi jest to największe międzynarodowe święto ekologiczne, które obchodzone jest na świecie od 1970 roku, a w Polsce od 1990 roku. Celem tego wydarzenia jest uświadamianie społeczeństwa, jak ważne jest wspólne dbanie o naszą planetę, przypominając o właściwym segregowaniu śmieci, oszczędzaniu wody i energii, a także sadzeniu drzew. Tegoroczny Dzień Ziemi obchodzony jest pod hasłem „Inwestuj w naszą planetę”.

Międzynarodowy Dzień Ziemi jest inicjatywą, która była odpowiedzą na katastrofę ekologiczną w Santa Barbara w Kalifornii. W 1969 roku doszło tam do wycieku ropy w skutek czego zginęło kilka tysięcy delfinów, ptaków i ryb. 22 kwietnia 1970 roku, w związku z tymi tragicznymi wydarzeniami, Gaylord Nelson, senator stanu Wisconsin, zainicjował pierwszy w historii Dzień Ziemi. Tego dnia na ulice Stanów Zjednoczonych wyszło 20 mln Amerykanów, co stanowiło wówczas 10 procent populacji USA.

Rok wcześniej, na konferencji UNESCO w 1969 roku wystąpił John McConnel z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi. 26 lutego 1971 roku sekretarz generalny ONZ, U Thant, podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi – 20 albo 21 marca. W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło nową datę – 22 kwietnia. Od tamtego czasu Międzynarodowy Dzień Ziemi jest świętowany co roku w ponad 190 państwach i jest okazją do zwrócenia uwagi na konieczność ochrony środowiska.

A jak Ty możesz pomóc planecie?

• Kupuj rzeczy w opakowaniach nadających się do recyklingu.
• Używaj bidonów na wodę.
• Nie marnuj żywności.
• Segreguj śmieci.
• Oszczędzaj w swoim domu prąd, wodę i ciepło.
• Korzystaj z wielorazowych toreb na zakupy.
• Jeśli to możliwe, rezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej, roweru lub najlepiej spaceruj.
• Staraj się naprawiać przedmioty, zamiast wymieniać je na nowe.

Aktualności

Podziel się z innymi:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja GlobalECO z Gdyni.