07.12.2021 r. miała miejsce publikacja kompleksowego raportu „Zielony wodór z OZE w Polsce”. Jest to pierwsze tak obszerne opracowanie na temat gospodarki wodorowej, która ma być ważnym elementem w procesie rezygnacji z paliw kopalnianych. Premiera raportu, przygotowanego przez PSEW, DISE oraz przedstawicieli środowiska naukowego, zbiegła się w czasie opublikowania w Monitorze Polskim „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”.

Zgodnie z Polską strategią wodorową, aby osiągnąć neutralność klimatyczną, wymaga się wprowadzenie na szeroką skalę technologii wykorzystywania wodoru. Jest to wysoce energetyczne paliwo, które może być produkowane bez wpływu na degradację środowiska. W przyszłości będzie zwiększać się jego wykorzystywane w energetyce, transporcie, ciepłownictwie oraz przemyśle. Planowane jest, aby do 2030 roku w Polsce jeździło 800-1000 autobusów wodorowych.

W związku z tym, że Polska jest trzecim największym producentem szarego wodoru w Unii Europejskiej i piątym na świecie, duże oczekiwania pokłada się w rozwój tego sektora. Zielony wodór w połączeniu z Odnawialnymi Źródłami Energii może pełnić rolę magazynu energii.

Kluczowym wnioskiem raportu „Zielony wodór z OZE w Polsce” jest informacja, że roczne zapotrzebowanie na wodór w Polsce w 2040 roku przekroczy 100 TWh. Dodatkowo „niezbędnym warunkiem umożliwiającym rozwój gospodarki opartej o zielony wodór jest dostęp do odpowiednich mocy zainstalowanych w OZE. Aby to było możliwe w 2040 r. generacja OZE powinna wynosić ponad 60 GW. Zatem planowana transformacja polskiej energetyki powinna uwzględniać rosnące zapotrzebowanie na zielony wodór w gospodarce krajowej oraz jego kluczową rolę w Krajowym Systemie Energetycznym”.

 

http://psew.pl/wp-content/uploads/2021/12/Raport-Zielony-Wodor-z-OZE-77MB.pdf

https://www.gov.pl/web/klimat/raport-zielony-wodor-z-oze-w-polsce

https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/wodor-zielony-raport-strategia-11175.html

Aktualności

Podziel się z innymi:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja GlobalECO z Gdyni.