W ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) już 13 czerwca 2023 roku wystartuje nabór na całkowicie nową formę wsparcia – kredyt ekologiczny skierowany do przedsiębiorstw.

Maksymalny poziom dofinansowania
0%

Celem kredytu ekologicznego jest wsparcie firm w procesie zwiększania efektywności energetycznej poprzez modernizację różnych elementów w przedsiębiorstwie, aby ograniczyć zużycie energii pierwotnej. Mimo że konkurs zawiera w nazwie słowo „kredyt”, jest to dotacja w formie refundacji. Istotne jest, aby beneficjent uzyskał kredyt w banku komercyjnym, który następnie będzie spłacany ze środków dotacji.

Kredyt ekologiczny - dla kogo?

Beneficjenci: MŚP oraz duże firmy zatrudniające do 3 000 osób (small mid-caps oraz mid-caps)

W nowej perspektywie finansowej przewidziano możliwość wsparcia dla small mid-caps, czyli przedsiębiorstw posiadających status małej spółki o średniej kapitalizacji (do 499 pracowników), oraz mid-caps, czyli spółek o średniej kapitalizacji ( do 3000 pracowników).

Kredyt ekologiczny – jaki typ projektów?

Kluczowe do uzyskania kredytu ekologicznego jest przeprowadzenie audytu energetycznego, w ramach którego audytor wskaże możliwe do przeprowadzenia inwestycje w celu zwiększenia energooszczędności. Warunkiem otrzymania wsparcia będzie uzyskanie oszczędności energii pierwotnej przynajmniej na poziomie 30%.

Kredyt ekologiczny – na co można uzyskać dofinansowanie?

Procedura uzyskania dofinansowania

1. Złożenie wniosku do banku komercyjnego celem udzielenia kredytu ekologicznego i zawarcie warunkowej umowy kredytowej lub uzyskanie promesy kredytu ekologicznego

2. Złożenie wniosku o dofinansowanie projektu do BGK

3. Zawarcie umowy kredytowej z bankiem komercyjnym

4. Podpisanie umowy dofinansowania projektu

5. Wypłata kredytu ekologicznego przez BGK

Intensywność dofinansowania będzie zależeć od wielkości firmy oraz lokalizacji inwestycji. Dopuszczalne będzie także finansowanie projektu w 100% z kredytu, tzn. będzie brak wymogu wniesienia wkładu własnego.

Maksymalne intensywności pomocy na obszarach nią objętych różni się w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. W przypadku średnich przedsiębiorstw pomoc jest niższa o 10 punktów procentowych, a dla dużych przedsiębiorstw o 20 punktów procentowych.

Aktualności

Podziel się z innymi:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informujemy, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja GlobalECO z Gdyni.